Krátko po vyplávaní môžeme na ľavom brehu Váhu pozorovať "Malé Niagarské vodopády". Do Váhu sa tu vlieva Modrovský potok, ktorý tvorí tri vodopády: COLU, FANTU, LUCKU. Volajú sa tak preto, lebo v blízkosti sa nachádza továreň na výrobu COCA COLY a stolovej vody LUCKY, ktorá je vhodná aj pre kojencov. Hovorí sa, že ktorá žena sa napije z tejto vody, do roka sa vydá. Zastavíme sa?
![]() |
![]() |
Medzi obcami Ducové a Hubina, na ľavom brehu Váhu, sa nachádza Kostolec, veľkomoravský veľkomožný dvorec, vo výške 240 m nad morom. Archeologické výskumy zistili stopy osídlenia už v staršej dobe kamenej, 22 tisíc rokov pred našim letopočtom. Chránená archeologická lokalita je na vrchole ohradená plotom a patrí medzi najcennejšie pamiatky Veľkomoravskej ríše u nás.
Blízko pri Piešťanoch, na ľavom brehu Váhu, leží obec Moravany nad Váhom. Bohaté archeologické nálezy tu dokumentujú trvalejší pobyt lovcov mamutov. Svetoznáma je Moravianska Venuša, výrazná plastika ženy (torzo), vyrezaná z mamutieho kla. Jej vek sa odhaduje na 22 500 rokov pred našim letopočtom. V obci sa tiež nachádza kaštieľ z konca 16. storočia, v súčasnosti slúžiaci ako Domov pre slovenských výtvarných umelcov a architektov.
Oblasť výverov termálnej vody piešťanských kúpeľov je pomerne malá a nachádza sa v mieste obtokového ramena Váhu. Voda sa v tomto mieste dôsledne reguluje, lebo táto regulácia má vplyv na kvalitu termálnych vôd.
Na pravom brehu ramena sa ťaží svetoznáme piešťanské bahno, ktorým sa liečia pacienti vďaka jeho exportu z celého sveta.
Obtokové rameno bolo pôvodne vybudované na ochranu Kolonádového mostu pred prívalovou vodou počas povodní..
![]() |
![]() |
Na začiatku obtokového ramena sú zrkadlovo postavené dve vily. Jedna z nich, ktorá bola skôr postavená, slúžila za socialistického režimu ako letné sídlo prezidenta. Hovorí sa jej "Husákova vila", pomenovaná bola podľa vtedajšieho prezidenta Gustáva Husáka.
Na pravom brehu Váhu sa nachádza "Lido". Je to areál, ktorý nesie pomenovanie z čias, keď sa v tejto časti Váhu nachádzalo prírodné termálne kúpalisko. Teraz sa sem chodí mestská časť obyvateľstva kúpať, opaľovať, hrať futbal alebo tu možno stráviť posedenie pri táboráku s občerstvením v prírodnom bufete "na kolečkách".
V mieste, kde sa spája Váh a Biskupický kanál, sa vyvyšuje dominanta bývalého režimu - Dom umenia. Budova patrí Slovenskej filharmónii, jej architektúra nie je sympatická mnohým kúpeľným hosťom.
Budapeštiansky hoteliér a kaviarnik Rónai nechal na pravom brehu Váhu postaviť na to obdobie nadštandartne reprezentačný hotel s názvom GRAND HOTEL RÓNAI, ktorý bol dokončený v roku 1906. Už začiatkom roka 1909 ho v dražbe kúpil Ľudovít Winter a premenoval na GRAND HOTEL ROYAL. Ruina tohto hotela nesie od konca 2. sv. vojny názov SLOVAN.
Po dostavbe tohto hotela nasledovala výstavba palácového hotela Thermia a prepychových kúpeľov Irma, ktoré boli dokončené o necelých 20 mesiacov, v roku 1912. K svetovosti kúpeľov prispela aj výstavba hotela Fischer v roku 1912, ktorý bol v krátkom čase premenovaný na hotel Lipa (v súčasnosti renovovaný), a výstavba hotela Metropol.
Po postavení týchto hotelov pripravilo Piešťanom nezabudnuteľnú slávu kúpalisko Eva. Vyrástla tu, okrem iných výborných plavcov, svetoznáma olympionička v plávaní - Martina Moravcová.
Medzi nezabudnuteľné zážitky z plavby plťou patrí pohľad na Kolonádový most. Postavila ho v rokoch 1930 - 1933 firma "Pittel a Brausewetter". Na ptky z plavby plťou patrí pohľad na Kolonádový most. Postavila ho v rokoch 1930 - 1933 firma "Pittel a Brausewetter". Na predmostí stojí socha Barlolamača, ktorá sa stala symbolom mesta Piešťan. Ľavý a pravý chodník mosta je oddelený sklenou stenou, v ktorej strede sa nachádzajú lepty na skle, zhotovené podľa akademického maliara Martina Benku. Mostová kolonáda je ojedinelým prípadom, pretože chráni pacientov pri prechode pred dažďom. Most nechal postaviť bývalý správca kúpeľov - Winter.
![]() |
![]() |